„Każdy jest zdolny do wielu rzeczy, ale póki tego nie zauważy, nie będzie w stanie nic osiągnąć.”

Wspaniale jest widzieć, że nasza codzienna praca i szkolne wizyty w siedzibach pomorskich firm, dają widoczne rezultaty i inspirują. Chodzącym przykładem takich działań jest Natalia Gostomska. Tegoroczna maturzystka II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim, przewodnicząca starogardzkiej Radzie Młodzieżowej i członkini starogardzkiej Rady Kultury, która dzięki jednej z wizyt organizowanych przez naszą fundację pracowała jako Młodszy Analityk IT w firmie InnoBaltica.

Jak sama twierdzi, ogromnym szczęściem było wzięcie udziału w naszym projekcie i wizyta w InnoBaltica, która odmieniła jej patrzenie na karierę. „Skorzystałam z co najmniej z trzech wyjazdów, a InnoBaltica odwiedziłam raz, ale wiedziałam, że to jest miejsce dla mnie”. Wcześniej planowała wybór medycyny, wieloletnie studia i specjalizowanie się, jednak teraz nie wyobraża sobie, że to mógłby być jej wybór ścieżki życiowej. 

InnoBaltica to firma logistyczna wprowadzająca na rynek transportu innowacyjne rozwiązania, ulepszając wiele aspektów komunikacji miejskiej. Ich najważniejszym projektem jest wprowadzenie na terenie całego województwa pomorskiego ujednoliconego systemu płatności za przejazdy oraz przejrzystego systemu informacji pasażerskiej (InnoBaltica).

“Od momentu wejścia do siedziby firmy poczułam zafascynowanie tym miejscem. Spotkałam się z uznaniem i rodzinną atmosferą” – opowiada Natalia. Poczuła również, że logistyka to jej przestrzeń i chce dowiedzieć się o niej więcej. Na zajęciach w firmie InnoBaltica pozostawała aktywna i zaangażowana w przebieg warsztatów. Jak okazało się później – to był klucz do nawiązania relacji biznesowych. Wychodząc z budynku firmy, dostała wizytówkę i zaproszenie do współpracy. „Aktywny udział w warsztatach, dał mi tak naprawdę pracę” – mówi z radością. Będąc wówczas w drugiej klasie liceum, nie mogła czuć się szczęśliwsza. Dostała możliwość odbycia stażu w firmie, o której mówi, że jest jej drugą rodziną.

Firma InnoBaltica przyjęła ją z otwartymi ramionami, zaopiekowała się, szkoliła i uczyła nowego. Jesteśmy dumni, że współpracujemy z taką firmą. Otwartość na młodych, szacunek i mentoring to obecnie najcenniejsze cechy wśród pracodawców i niestety tak rzadko spotykane.

Obecnie Natalia czeka na wyniki matur i wciąż pozostaje w kontakcie z InnoBaltica. Jak sama twierdzi: “Warto budować pewność siebie już we wczesnym wieku, wówczas o wiele łatwiej przychodzi człowiekowi odwaga – a odwaga jest kluczem do rozpoczęcia kariery po swojemu. Bardzo pomocne w rozwoju jest inspirowanie się ludźmi czynu, poznawanie ich historii”.

Przyszłorocznym maturzystom radzi by nie stresowali się przyszłością i znaleźli czas na to by odnaleźć co chcą robić w życiu. Podkreśla, że to jest ich decyzja i ich droga i lepiej zajmować się czymś co się lubi, bo nie będzie się żałować ani minuty w życiu, a “”maturami też nie ma co się stresować, nigdy nie jest tak źle jak na próbnych”.