02 kwi Małe podsumowania
Od 2018 roku wykorzystujemy edukacyjny potencjał pomorskiego biznesu i zachęcamy do przemyślanych wyborów na ścieżce rozwoju młodzieży.
Nasz region stwarza duże szanse rozwoju dzięki istniejącym wyższym uczelniom i przedsiębiorstwom, które coraz częściej myślą o rozwoju w długiej perspektywie. W 2019 roku za to z programu przygotowanego przez fundację skorzystało około 2500 uczniów uczących się w 26 szkołach w 15 miastach Województwa Pomorskiego i Elbląga. Uczniowie odwiedzili 90 firm. Nie tylko trójmiejskich, ale też działających w Lęborku oraz Łebczu (koło Pucka).
Koniec 2019 i początek 2020 roku to moment intensywnej pracy i rozpoczęcia trzech nowych przedsięwzięć. Pierwszy z nich jest funduszem stypendialno – edukacyjnym przeznaczonym dla uczniów spoza Trójmiasta chcących studiować na wyższych uczelniach. Projekt Akademia Alkantara powstał z inicjatywy trójmiejskich przedsiębiorców. Jest komplementarny do powszechnego systemu edukacji, a jego zadaniem jest rozwój przyszłych specjalistów w różnych obszarach biznesu. Akademia zapewnia wsparcie finansowe młodym ludziom, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyższe wykształcenie w mieście. Zajęcia realizowane przez ten program stanowią uzupełnienie nauki stypendystom, a po zakończeniu szkoły średniej, czy też wyższej, będą mieli możliwość podjęcia się płatnych praktyk lub pracy w firmach skupionych wokół projektu.
Drugim projektem, o którym pisaliśmy już na naszej stronie jest “Wanoga na 32 piętro”. Są to specjalne zajęcia w języku kaszubskim współorganizowane przez nas i Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie.
Pierwsze zajęcia odbyły się 10 lutego w niezwykłym miejscu wysoko w chmurach – na 32 piętrze najwyższego biurowca północnej Polski Olivia Star w Gdańsku.
5 marca zakończyliśmy pilotaż naszego projektu. Teraz przyszedł czas na zebranie wniosków, refleksję i wdrożenie zmian potrzebnych do kontynuacji zajęć.
Trzeci pomysł wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniom gospodarki i jest związany z technikami. Od kilku miesięcy na zaproszenie Gdańskich Młynów wspólnie pracujemy nad lepszym przygotowaniem absolwentów średnich szkół technicznych do wyzwań współczesnego rynku pracy. Skoro chcemy się zmierzyć z ambitnymi zadaniami potrzebujemy dobrych partnerów. Bardzo się cieszymy, że do współpracy dało się namówić znakomite gdańskie technikum Conradinum. Zaangażowanie firm w proces kształtowania przyszłych pracowników, a szczególnie w zakresie automatyki, robotyki, IT oraz sztucznej inteligencji wychodzi naprzeciw potrzebom gospodarki i ma być zbieżny z ideami czwartej rewolucji przemysłowej zwanej też Przemysłem 4.0. Wyruszamy odkrywać nowe kontynenty, ale będziemy to robić w dobrym towarzystwie. Jest jeszcze miejsce na pokładzie.
Pozostajemy otwarci na młodych ludzi (uczniów szkół średnich, jak i studentów) chcących nie tylko poznać firmy ze ścisłej czołówki naszego regionu, ale też szukających nowych możliwości rozwoju. Staramy się nie tylko inspirować, ale i przygotowywać naszych wolontariuszy do wyzwań jakie przynosi dorosłe życie. Jeśli czujesz, że chcesz współtworzyć z nami silną i inspirującą społeczność, napisz do nas!