Misja i Cel

Chcemy inspirować, chcemy pokazać możliwości.

Młody człowiek w wieku 17 lat staje przed ważnym życiowym wyborem: w którą stronę iść ze swoim życiem? Studia czy praca? Studia dziennie czy zaoczne? Odpowiedzi na te pytania są często związane z tym, jak wygląda rynek pracy. A o tym najlepiej przekonać się na własnej skórze, dlatego zabieramy młodzież ze szkół do prawdziwego świata. Pokazujemy im jak działają firmy, zarówno te największe, międzynarodowe korporacje, jak i małe, rodzinne biznesy. Uczymy ich, że powinni wybrać własną drogę i wskazujemy, że liczba opcji jest praktycznie nieograniczona.

Współpracujemy z organizacją Alkantara.

Rada Fundacji

Rafał Dadej
Małgorzata Gwozdz
Grzegorz Kidybiński
Marek Krzykowski
Sebastian Ptak

Zarząd Fundacji

Leszek Szmidtke

Rada
Programowa

Piotr Górski
Maciej Grabski
Łukasz Grzędzicki
Małgorzata Jasnoch
Błażej Konkol
Roman Szczepan Kniter
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński
Ryszard Trykosko
Prof. Anna Zielińska Głębocka

Historia

To jestem ja, Leszek Szmidtke – przez ponad ćwierć wieku dziennikarz w Radiu Gdańsk. Zajmowałem się różnymi rzeczami, ale najwięcej czasu poświęciłem Kaszubom (pochodzę z Kaszub), historii (studiowałem historię) oraz gospodarce (ostatecznie „nawróciłem się” na gospodarkę w roku 2006). Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową dał mi szeroką wiedzę o gospodarce, a  dziennikarstwo o codziennych zmaganiach człowieka z pracą, działalnością firm nie tylko w dużym mieście, ale też w małej wsi. Kiedy poważne problemy zdrowotne odsunęły mnie od pracy przed mikrofonem, kiedy ponownie nauczyłem się chodzić i mówić, zacząłem pomagać innym w poznawaniu świata biznesu, pracy zawodowej, itp. Na początku była to gimnazjalna klasa mojego syna.

Maciej Grabski spowodował, że poszedłem dalej – założyliśmy Fundację Inspirujące Przykłady. Półtora roku przygotowywaliśmy się do startu. Zaczęliśmy w styczniu 2018. W ciągu pierwszego roku działalności około 2500 uczniów pomorskich ogólniaków i techników wzięło udział w przygotowanych zajęciach oraz odwiedziło firmy, które zdecydowały się otworzyć drzwi przed młodymi ludźmi.