Projekt inny niż wszystkie

Nieskrywana i prawdziwa radość, zachwyt, a niekiedy zdumienie. Tak reagują dzieci, które biorą udział w programie „Wanoga na 32 piętro”.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, widząc dzieci rozwiązujące zadania 130 metrów nad ziemią. 10 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach odbyli swoją pierwszą wanogę (wędrówkę) na najwyższe piętro biurowca Olivia Star w Gdańsku, by móc spojrzeć na całe miasto i dojrzeć w nim ślady jego kaszubskości oraz wziąć udział w warsztatach, których nie zapomną do końca życia. 

Czym właściwie jest “Wanoga na 32 piętro”? 
Program powstał  z myślą o uczniach szkół podstawowych spoza Trójmiasta. Ma on przede wszystkim poszerzać horyzonty poznawcze dzieci, rozwijać zdolności kreatywne i społeczne. Ważnym aspektem dla naszej fundacji również jest zacieśnianie więzi regionalnych i pokazywanie dzieciom, że warto pamiętać o własnej tożsamości.

Wanogę podzieliliśmy na dwa bloki warsztatowe. Pierwsze zajęcia – te na samej górze biurowca – odbywają się w całości w języku kaszubskim i opowiadają o kaszubskich akcentach w przeszłości i teraźniejszości Gdańska. Kolejne zajęcia są warsztatami rozwijającymi, podczas których poruszane są tematy samoświadomości oraz współpracy z rówieśnikami, a także odnalezienia swojego miejsca w społeczeństwie. Pedagodzy przeprowadzający zajęcia, dostosowują ćwiczenia do wieku grupy, zamieniając żmudną naukę w czas kreatywnego tworzenia, rozmów czy zabaw.

Jesteśmy dumni, że możemy być świadkami codziennego rozwoju przyszłych pokoleń, a nawet przyłożyć się do tego, by był on jak najbardziej różnorodny i wartościowy.

Piątego marca zakończyliśmy pilotaż Wanogi. Przez ten czas swoją wędrówkę razem z nami odbyło ponad 250 dzieci z czwartych i piątych klas podstawowych z wielu miejscowości w głębi Kaszub, m.in z Wielkiego Podlesia, Szymbarku, Tuchlina i Mojusz.