Żegnamy VI etap

VI etap, który trwał od połowy września do połowy grudnia, był bardzo intensywny. Nie obyło się bez pożarów, ale też zaliczyliśmy sporo sukcesów.

W ciągu tych 3 miesięcy odwiedziło nas 1000 uczniów z aż 18 szkół z 14 różnych miast. Staramy się, aby pokazywać przykłady dobrej przedsiębiorczości zwłaszcza młodym spoza dużych ośrodków miejskich, dlatego też zdecydowana większość z nich (ponad 70%) przyjechała spoza Trójmiasta. Dzięki wizycie mogli nie tylko zobaczyć i dotknąć, ale też porozmawiać z pracownikami na temat staży, praktyk i wskazówek dotyczących pierwszych kroków na rynku pracy.

Dla nas właśnie te interakcje są najważniejsze. To dlatego skupiamy się na wycieczkach w teren. I to czasem dosłownie 🙂 Dzięki nam młodzież miała okazję zwiedzić największe terminale kontenerowe, zobaczyć wnętrza hal produkcyjnych, czy uczestniczyć w zajęciach przeprowadzonych zarówno na luksusowych jachtach, jak i w sali szkoleniowej mieszczącej się w starym tirze.

Oczywiście to wszystko nie byłoby możliwe bez zaangażowania ze strony firm. W tym semestrze niemal 70 firm zaufało nam i stanęło na wysokości zadania, żeby pokazać na czym polega ich praca i dlaczego to właśnie oni stanowią inspirujący przykład. Ale nie można zapominać, że za sukcesem każdej firmy stoją konkretni ludzie. Mamy szczęście współpracować z tymi najlepszymi (przynajmniej naszym skromnym zdaniem 😉 ), których nazywamy naszymi aniołami stróżami. Czasem są to właściciele i prezesi firm, czasem pracownicy, ale bez wyjątku są to ludzie niezwykli, pełni zapału i chęci pomagania innym.

Nasz dzień zajęciowy to nie tylko wizyty w firmach, ale też nie mniej ważne zajęcia edukacyjne. Z pomocą ponad 30 prowadzących, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach, zorganizowaliśmy prawie 40 bloków zajęciowych na tematy, które są przydatne, a wielu przypadkach wręcz niezbędne, żeby zaistnieć na rynku pracy. Uczymy ich jak się dobrze zaprezentować, czym jest siła perswazji, jak poruszać się w świecie internetowych fake newsów i o czym trzeba pamiętać podczas pracy w zespole. Tematów jest wiele i każdy jest prezentowany w inny, kreatywny sposób. Nauka odbywa się przy okazji dyskusji, gier, tworzenia przez uczniów projektów, a nawet wymyślania gier planszowych.

W nowym 2020 roku zakasaliśmy rękawy i mamy w planach więcej firm, więcej szkół i więcej uczniów. Co nie jest łatwe, biorąc pod uwagę, że w naszych działaniach zawsze najważniejsza jest jakość. Dbamy o odpowiedni dobór szkół, firm i zajęć, aby każda strona wyniosła z takiego dnia jak najwięcej. Bo nie tylko młodzież się wtedy uczy. Dla pracodawcy jest to niezwykła okazja, aby poznać przedstawicieli pokolenia, którzy zaraz będą jego klientami i pracownikami.

I o to chodzi w Fundacji Inspirujące Przykłady: tworzymy możliwości dla każdej zaangażowanej strony. Tworzymy pomost między szkołami a biznesem i potem patrzymy z satysfakcją na otwarte ze zdziwienia buzie uczniów, a często też pracowników 😉