„Zróbmy to razem” – budujemy nowe, lepsze relacje szkół z firmami

Liczby mówią same za siebie: w ciągu pół roku zorganizowaliśmy 18 spotkań uczniów Szkół Okrętowych i Technicznych Conradinum z przedstawicielami 6 uznanych firm na Pomorzu. Firmy te zaprosiły 72 młodych mechatroników na 5 wizyt studyjnych! Od stycznia do maja 2022 uczniowie odbywają w tych firmach praktyki zawodowe. Projekt jest odpowiedzią na wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej zwaną Przemysłem 4.0.

Obawy pracodawców

Firmy stoją przed poważnym dylematem. Z jednej strony niechętnie przyjmują na praktyki uczniów ze szkół technicznych. Z drugiej zaś strony mają coraz większe kłopoty ze znalezieniem młodych i dobrze przygotowanych pracowników. Nieufność wobec uczniów spowodowana jest w większości przypadków brakiem możliwości wyboru praktykantów. Wysyłani przez szkołę do firm kandydaci nie spełniają oczekiwań. Sami uczniowie zaś nie są zaznajomieni z działalnością firmy. Kolejną obawą jest szkolenie nowej osoby od podstaw. Jest to proces czasochłonny, a rezultat niepewny, ponieważ nie ma gwarancji, czy wyszkolony praktykant nie zmieni pracy. Fundacja Inspirujące Przykłady, realizując swój program edukacyjny buduje most pomiędzy dwoma środowiskami – szkołami technicznymi i firmami. Pokazuje, że warto inwestować w młodzież, która chce się rozwijać.

W pierwszym etapie programu do Conradinum przyjeżdżali przedstawiciele firm i przedstawiali jej profil działania oraz poszczególne stanowiska pracy.

Wizyty studyjne w wybranych przez uczniów firmach stanowiły drugi etap programu. Podczas wizyt uczniowie zwiedzali firmę, a także pod czujnym okiem fachowców rozwiązywali zadania, z którymi pracownicy firmy mierzą się na co dzień. Jednocześnie przedstawiciele firm mogli ocenić, czy kandydaci chcący odbyć praktyki zawodowe w danym przedsiębiorstwie posiadają odpowiednie predyspozycje.

Uczniowie, którzy zdecydowali się odbyć praktykę zawodową w odwiedzanej firmie i którzy przeszli przygotowaną tam rekrutację odbyli jeszcze zajęcia z kompetencji miękkich. Zajęcia były poświęcone m. in. komunikacji interpersonalnej, umiejętności współpracy w grupie i budowania pewności siebie w odważnym podejmowaniu inicjatyw.

Konieczność dialogu między szkołami technicznymi i biznesem

Firmy stojące przed wyzwaniami jakie niesie Przemysł 4.0 mierzą się z problemem braku wykwalifikowanych pracowników. Szkolne praktyki nie gwarantują odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Tylko nieliczne szkoły, póki co zauważają, że należy wziąć pod uwagę oczekiwania firm, aby odpowiednio wykształcić kadrę.

Program realizowany przez Fundację Inspirujące Przykłady przy wsparciu Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego. Udział biorą następujące firmy z Gdańska: Bibus Menos, DCT, Federal Mogul Bimet, Gdańskie Młyny, Northvolt, Pekabex.

Równocześnie fundacja realizuje podobny program z myślą o morskiej energetyce wiatrowej.